Tržni red za sejem zelišč in dobrot Krasa
TURISTIČNO DRUŠTVO KRAS
DUTOVLJE ŠT.65
6221 DUTOVLJE
SEJEMSKI RED
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Turistično društvo Kras organizira in vodi prireditev, ki nosi naslov:
SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA
2. člen
Namen in cilj sejma je izobraževanje obiskovalcev in domačinov pri spoznavanju pogojev, kaj vse lahko Kras ponuja v primerjavi z drugimi pokrajinami, kaj lahko razvijamo, pridelujemo in predelujemo na Krasu, kaj in kako lahko promoviramo, tržimo in zakaj moramo ohranjati kvaliteto rastlinskega in živalskega sveta v tej pokrajini.
Poudarek ponudbe in trgovanja na sejmu so predvsem izdelki in proizvodi iz Krasa in Brkinov, iz goriško – vipavskega okoliša z Nanoško - Banjško planoto ter iz Slovenskega primorja in Istre kot tudi enakovredni in podobni izdelki iz Tržaškega in Goriškega Krasa v Italiji.
3. člen
S tem sejemskim redom Turistično društvo Kras določa red in pogoje upravljanja, dneve za prodajo in čas obratovanja, vrsto blaga s katerim se trguje in postopek za pridobitev soglasja za prodajo, razstave s predavanji in pripravo z izvedbo delavnic v okviru delovanja sejma v Dutovljah.
4. člen
Organizator in upravljavec občasnega sejma je Turistično društvo KRAS, ki deluje na območju Krajevne skupnosti Dutovlje.
II. LOKACIJA SEJMIŠČA
5. člen
Sejemski prostor se razprostira na dvorišču Bunčetove domačije v Dutovljah na parcelni številki 2090/2 (k.o. Dutovlje) in na delu parkirnih prostorov pri avtobusni postaji pod kostanji na parcelni številki 3244/1 (k.o. Dutovlje).
6. člen
Sejmišče sestavljajo nepokrite in pokrite površine. Pokrite površine so namenjene predvsem prodaji mlečnih in suhomesnatih izdelkov.
Sanitarije in tekoča pitna voda je v prostorih sedeža KS Dutovlje in Turističnega društva KRAS ter v neposredni bližini gostilne UKMAR.
III. OBRATOVALNI ČAS
7. člen
Sejem poteka vsako tretjo nedeljo v mesecu od 09.00 ure do 15.00 ure. Če je zanimanje in obisk večji, se čas lahko podaljša.
Poleti se lahko sejem prične prej.
Sejem ne obratuje v mesecu decembru, januarju in februarju.
8. člen
Uporabnikom sejemskih površin ni dovoljeno podaljševanje obratovalnega časa, razen v primeru povečanega obiska in v dogovoru z upravljavcem sejma.
9. člen
Prodajalci imajo čas pripraviti na stojnicah izdelke med 08,00 in 09,00 uro oz. najmanj pol ure pred začetkom in jih pospraviti v eni uri po končanem zaprtju sejma.
V času obratovanja ni dovoljeno imeti parkirana vozila ob ali za stojnico, temveč se vozila parkirajo na za to pripravljenih površinah, ki jih določi upravljavec in ustrezno označi.
Parkirajo lahko le vozila, ki imajo vgrajene hladilne naprave, vendar njihova velikost ne sme biti večja od normalnih kombiniranih vozil (kombi).
IV. SEJEMSKE POVRŠINE
10. člen
Prodajna mesta na sejmu so:
Prodajana mesta dodeli prodajalcem upravitelj sejma v skladu s svojim načrtom razporeditve prodajnih prostorov.
V primeru večjega števila prodajalcev imajo prednost stalni prodajalci, povabljeni in prodajalci po načelu vrstnega reda prijav.
12. člen
Če prodajalec do začetka obratovanja ne zasede prostora, lahko upravljavec za ta dan tega dodeli drugemu oziroma naslednjemu prodajalcu.
Najemnik – prodajalec ne sme najeto mesto odstopiti drugemu v uporabo ali v podnajem.
13. člen
Vsak prodajalec mora imeti na prodajnem mestu vidno izobešen napis z imenom, priimkom in naslovom prodajalca ter napis, če gre za Kmetijsko dejavnost, dopolnilno kmetijsko dejavnost, društvo, s.p. ali D.o.o. ali drugi ustrezen naslov in ime ustanove ali organizacije.
14. člen
Prodajalci in razstavljavci na sejmu so dolžni vzdrževati čistočo in higieno tako na stojnici ali drugi površini, ki jo uporabljajo pri prodaji svojega blaga, kot tudi na celotnem sejemskem prostoru. Po končanem sejmu so dolžni pospraviti in očistiti stojnice in prostor okoli nje ter odstraniti vse odpadke.
Prodajalci odgovarjajo materialno za morebitno poškodovanje stojnic in druge opreme, ki jo koristijo na posodo od upravljavca.
V. PRODAJA BLAGA
15. člen
Ta sejem je v glavnem namenjen trgovanju z zelišči in izdelki iz zelišč iz brkinsko - kraške planote, iz goriško - vipavske okoliša z Nanoško - Banjško planoto ter iz Slovenskega primorja oz. Istre in Tržaško-Goriškega Krasa v Italiji.
To vrstne ponudbe in prodaje se lahko udeležujejo tudi društva, kmetije in pridelovalci ter predelovalci iz drugih krajev Slovenije.
16. člen
Na sejmu se trguje in ponuja:
Poleg navedenega se lahko na sejmu trguje še z:
Upravljavec sejma si pridržuje diskrecijsko pravico o presojanju in odločanju, kaj na sejem s to tematiko sodi. O svoji odločitvi obvesti stranko ustno ali pismeno.
17. člen
Upravljavec sejma lahko povabi in dovoli prodajo in predstavitev proizvodov drugih proizvajalcev in prodajalcev naštetih v drugem odstavku 15. člena, ki so iz drugih območij Slovenije. Naenkrat sta na sejemski dan prisotni dve drugi različni regiji, pokrajini ali okoliša, ki pa se morata posebej predstaviti.
18. člen
Prodajalci na sejmu morajo biti zdravi in ne smejo imeti na nepokritih delih telesa bolezenske ali druge spremembe, ki vzbujajo pri kupcu odpor. Biti morajo starejši od 15 let. Mladoletne osebe morajo imeti pismeno dovoljenje staršev ali skrbnika ali pa neposreden nadzor le teh na stojnici.
19. člen
Na sejmu smejo v skladu z določili prejšnjega člena Sejemskega reda prodajati:
Vsi zgoraj navedeni morajo pred začetkom sejma enkrat letno upravitelju izročiti kopijo dokumentacije, s katero dokazujejo svoj status in druga potrdila ter dokaze o neoporečnosti svoje dejavnosti.
20. člen.
Mlečne izdelke in druge podobne proizvode, sme prodajalec prodajati le, če ima ob stojnici ustrezno hladilno napravo in če ima za to pridobljeno dovoljenje ustrezne in pooblaščene organizacije oziroma inšpekcijskega organa.
21. člen
Blago se sme prodajati samo iz pokritih stojnic, miz, pultov in takšnih prodajnih mest, ki so dvignjena od tal. Na tla se tudi ne sme zlagati blaga namenjenega neposredno prodaji.
Prodaja iz tal je dovoljena le za izdelke iz večjih kosov lesa, lončenine ali kovine ter večje sadike rastlin v lončeni posodi, košarah in podobno.
Prodaja iz vozila je dovoljena le za tista vozila, ki imajo vgrajeno hladilno zamrzovalne naprave in ta vozila ne smejo biti večja od standardnih kombiniranih vozil (kombiji).
22. člen
Razstavljeno blago mora biti ustrezno označeno in opisano, zraven mora biti navedena še prodajna cena.
Blago mora ustrezati vsem predpisom o kvaliteti in mora biti higiensko neoporečno.
23. člen
Na sejmu ni dovoljeno prodajati in ponujati:
Upravljavec sejma bo o vsakem spornem primeru posebej presojal ter si pridržal diskrecijsko pravico odločanja.
24. člen
Upravljavec sejma bo vsakokrat omogočil in organiziral predavanja in izobraževanja z delavnicami za obiskovalce na posamezno temo iz zelišč, pripravkov in njihovi uporabi, zaščiti okolja in rastlinstva, omogočil razstave in spodbujal izobraževanje s prodajo strokovne literature.
Ta dejavnost se bo izvajala po predhodnem javnem obvestilu in načrtu delovanja in upravljanja prireditve Sejem zelišč in dobrot Krasa v Dutovljah s strani Turističnega društva Kras v skladu s tem Sejemskim redom.
VI. NADZOR PRODAJE IN KVALITETE BLAGA
25. člen
Nadzor nad prodajo in kvaliteto blaga opravljajo:
26. člen
Upravljavec omogoča, da tako prodajalci kot kupci svoje ugotovitve in pripombe vpisujejo v knjigo pritožb, pripomb in pohval, ki je dostopna v prostorih Turističnega društva Kras, ki so neposredno ob sejmišču.
Knjiga je na vpogled organom nadzora navedenih v prejšnjem 24. členu, poleg tega pa tudi ostalim pravnim in fizičnim osebam, ki za to izrazijo ali imajo upravičen razlog.
VII. VZDRŽEVANJE REDA IN ČISTOČE
27. člen
Prodajalci so dolžni skrbeti za red in čistočo na in ob svoji stojnici oziroma prodajnem mestu in sproti odlagati smeti v vrečke ali kontejnerje za ločeno zbiranje odpadkov.
28. člen
Prodajalci morajo skrbeti za osebno higieno in izgled, da so primerno oblečeni, da niso pod vplivom alkohola, preglasni, nedostojnega vedenja in da ne kršijo javnega reda in miru.
V primeru kršitev opisanih v prejšnjem odstavku, se kršitelja opozori, če to ne zaleže, se obvesti pristojne organe navedene v 24. členu tega sejemskega reda, da ustrezno ukrepajo. Upravitelj začasno ali za trajno prepove takšnemu prodajalcu ponovno prodajo na sejmu.
29. člen
Na sejmu ni dovoljeno:
Opisane prepovedi iz gornjega člena zagotavlja in nadzira upravitelj sejma.
VIII. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPRAVLJAVCA
30. člen
Upravljavec prireditve SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA ima naslednje pravice in dolžnosti:
31. člen
Storitve, pristojbine za uporabo miz, stojnic in druge opreme zaračunava upravljavec po ceniku, ki ga prejme od občinske uprave ali podjetja Komunala Sežana.
Cene prodajnih mest se zaračunavajo na podlagi velikosti površine in lege.
Skrbi, da je plačilo za navedene stvari sprotno do konca sejemskega dne. Za plačilo izdaja potrdilo.
IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
32. člen
Ta Sejemski red sprejema Upravni odbor Turističnega društva KRAS, ki tudi skrbi za izvajanje tega reda na prireditvi SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA.
33. člen
Sejemski red velja tudi za morebitne druge sejemske površine, ki bi jih upravitelj pridobil naknadno v uporabo.
34. člen
Predavanja, razstave in drugo izobraževanje se bo izvajalo v prostorih sedeža Turističnega društva KRAS, Dutovlje št. 65, dalje na prostem in tudi v naravi, kjer bodo lahko potekale različne delavnice in prikazi. V primeru večjega zanimanja, bo upravljavec poskrbel za prostore v šoli ali izpeljal program v dveh delih.
Upravljavec lahko udeležencem izobraževanja in obiskovalcem razstav ali delavnic le te zaračuna, če ima z organizacijo le teh določene stroške.
35. člen
Sejemski red upravljavec po sprejemu ali naknadni spremembi na Upravnem odboru Turističnega društva KRAS, javno namesti na vidnem mestu na naslovu Dutovlje 65, v oglaševalni omarici KS Dutovlje.
Sejemski red za prireditev SEJEM ZELIŠČ IN DOBROTE KRASA je dostopen javno v obliki PDF na spletni strani Turističnega društva Kras :
Tržni red za sejem zelišč in dobrot Kraja
36. člen
Ta Sejemski red začne veljati 27. februarja 2009.
Številka: TD-63/2008
Sprejeto s popravki na občnem zboru
Turističnega društva Kras: 27.02.2009
Branko KJUDER
Turistično društvo KRAS
predsednik
DUTOVLJE ŠT.65
6221 DUTOVLJE
SEJEMSKI RED
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Turistično društvo Kras organizira in vodi prireditev, ki nosi naslov:
SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA
2. člen
Namen in cilj sejma je izobraževanje obiskovalcev in domačinov pri spoznavanju pogojev, kaj vse lahko Kras ponuja v primerjavi z drugimi pokrajinami, kaj lahko razvijamo, pridelujemo in predelujemo na Krasu, kaj in kako lahko promoviramo, tržimo in zakaj moramo ohranjati kvaliteto rastlinskega in živalskega sveta v tej pokrajini.
Poudarek ponudbe in trgovanja na sejmu so predvsem izdelki in proizvodi iz Krasa in Brkinov, iz goriško – vipavskega okoliša z Nanoško - Banjško planoto ter iz Slovenskega primorja in Istre kot tudi enakovredni in podobni izdelki iz Tržaškega in Goriškega Krasa v Italiji.
3. člen
S tem sejemskim redom Turistično društvo Kras določa red in pogoje upravljanja, dneve za prodajo in čas obratovanja, vrsto blaga s katerim se trguje in postopek za pridobitev soglasja za prodajo, razstave s predavanji in pripravo z izvedbo delavnic v okviru delovanja sejma v Dutovljah.
4. člen
Organizator in upravljavec občasnega sejma je Turistično društvo KRAS, ki deluje na območju Krajevne skupnosti Dutovlje.
II. LOKACIJA SEJMIŠČA
5. člen
Sejemski prostor se razprostira na dvorišču Bunčetove domačije v Dutovljah na parcelni številki 2090/2 (k.o. Dutovlje) in na delu parkirnih prostorov pri avtobusni postaji pod kostanji na parcelni številki 3244/1 (k.o. Dutovlje).
6. člen
Sejmišče sestavljajo nepokrite in pokrite površine. Pokrite površine so namenjene predvsem prodaji mlečnih in suhomesnatih izdelkov.
Sanitarije in tekoča pitna voda je v prostorih sedeža KS Dutovlje in Turističnega društva KRAS ter v neposredni bližini gostilne UKMAR.
III. OBRATOVALNI ČAS
7. člen
Sejem poteka vsako tretjo nedeljo v mesecu od 09.00 ure do 15.00 ure. Če je zanimanje in obisk večji, se čas lahko podaljša.
Poleti se lahko sejem prične prej.
Sejem ne obratuje v mesecu decembru, januarju in februarju.
8. člen
Uporabnikom sejemskih površin ni dovoljeno podaljševanje obratovalnega časa, razen v primeru povečanega obiska in v dogovoru z upravljavcem sejma.
9. člen
Prodajalci imajo čas pripraviti na stojnicah izdelke med 08,00 in 09,00 uro oz. najmanj pol ure pred začetkom in jih pospraviti v eni uri po končanem zaprtju sejma.
V času obratovanja ni dovoljeno imeti parkirana vozila ob ali za stojnico, temveč se vozila parkirajo na za to pripravljenih površinah, ki jih določi upravljavec in ustrezno označi.
Parkirajo lahko le vozila, ki imajo vgrajene hladilne naprave, vendar njihova velikost ne sme biti večja od normalnih kombiniranih vozil (kombi).
IV. SEJEMSKE POVRŠINE
10. člen
Prodajna mesta na sejmu so:
- Stojnice last občine Sežana,
- Dopolnilne prodajne mize,
- Občasna prodaja s tal
- Hladilne omare in hladilne naprave v lasti prodajalca
- Prirejene a urejene stojnice v lasti prodajalca, ki ne smejo zavzemati bistveno večje površine kot stojnice, ki jih zagotovi upravljavec.
Prodajana mesta dodeli prodajalcem upravitelj sejma v skladu s svojim načrtom razporeditve prodajnih prostorov.
V primeru večjega števila prodajalcev imajo prednost stalni prodajalci, povabljeni in prodajalci po načelu vrstnega reda prijav.
12. člen
Če prodajalec do začetka obratovanja ne zasede prostora, lahko upravljavec za ta dan tega dodeli drugemu oziroma naslednjemu prodajalcu.
Najemnik – prodajalec ne sme najeto mesto odstopiti drugemu v uporabo ali v podnajem.
13. člen
Vsak prodajalec mora imeti na prodajnem mestu vidno izobešen napis z imenom, priimkom in naslovom prodajalca ter napis, če gre za Kmetijsko dejavnost, dopolnilno kmetijsko dejavnost, društvo, s.p. ali D.o.o. ali drugi ustrezen naslov in ime ustanove ali organizacije.
14. člen
Prodajalci in razstavljavci na sejmu so dolžni vzdrževati čistočo in higieno tako na stojnici ali drugi površini, ki jo uporabljajo pri prodaji svojega blaga, kot tudi na celotnem sejemskem prostoru. Po končanem sejmu so dolžni pospraviti in očistiti stojnice in prostor okoli nje ter odstraniti vse odpadke.
Prodajalci odgovarjajo materialno za morebitno poškodovanje stojnic in druge opreme, ki jo koristijo na posodo od upravljavca.
V. PRODAJA BLAGA
15. člen
Ta sejem je v glavnem namenjen trgovanju z zelišči in izdelki iz zelišč iz brkinsko - kraške planote, iz goriško - vipavske okoliša z Nanoško - Banjško planoto ter iz Slovenskega primorja oz. Istre in Tržaško-Goriškega Krasa v Italiji.
To vrstne ponudbe in prodaje se lahko udeležujejo tudi društva, kmetije in pridelovalci ter predelovalci iz drugih krajev Slovenije.
16. člen
Na sejmu se trguje in ponuja:
- Sveža in posušena zelišča (zdravilna zelišča, zelišča za kulinariko, čajna zelišča in drugo),
- Alkoholne napitke in razne tinkture,
- Kozmetične pripravke iz zelišč,
- Sokove in sirupe ter druge pijače, ki vsebujejo zelišča ali njihove sestavine,
- Drugo od naravnih zelišč (semena, sadike, cvetje, spominki itd).
Poleg navedenega se lahko na sejmu trguje še z:
- Medom in izdelki iz medu pridobljenem na Kraško-brkinski planoti, Nanosu in Trnovskemu gozdu z Banjško planoto,
- Žganimi pijačami (brinjevec, slivovka, tropinovec in žganja iz sadja),
- Vini in likerji izključno pridelanimi na Krasu,
- Drugimi živili, ki vsebujejo naravna zelišča,
- Pripomočki in orodji za nabiranje, pridelavo, predelavo, vzdrževanje in hrambo zelišč, posodo in drugo opremo za ustrezno in pravilno uživanje čajev in drugih pijač iz zelišč, strokovno literaturo in druge predmete, ki so v povezavi z zelišči in s pridobivanjem medu ter drugimi izdelki, ki sodijo v tematiko tržne ponudbe,
- sadje in zelenjavo pridelano na prej naštetih območjih,
- cvetje, sadike in semena
- mlečne in suhomesnate izdelke, če prodajalec izpolnjuje vse zahtevane tehnične in higienske normative,
- gozdne sadeže (borovnice, maline, brusnice, gobe itd)
- prehrambne izdelke (različna peciva, kruhi, vloženo sadje in zelenjava, konzervirani in pasterizirani izdelki ipd)
- predstavitev in degustacija posameznih vrst jedi značilnih za Primorsko in Kras
Upravljavec sejma si pridržuje diskrecijsko pravico o presojanju in odločanju, kaj na sejem s to tematiko sodi. O svoji odločitvi obvesti stranko ustno ali pismeno.
17. člen
Upravljavec sejma lahko povabi in dovoli prodajo in predstavitev proizvodov drugih proizvajalcev in prodajalcev naštetih v drugem odstavku 15. člena, ki so iz drugih območij Slovenije. Naenkrat sta na sejemski dan prisotni dve drugi različni regiji, pokrajini ali okoliša, ki pa se morata posebej predstaviti.
18. člen
Prodajalci na sejmu morajo biti zdravi in ne smejo imeti na nepokritih delih telesa bolezenske ali druge spremembe, ki vzbujajo pri kupcu odpor. Biti morajo starejši od 15 let. Mladoletne osebe morajo imeti pismeno dovoljenje staršev ali skrbnika ali pa neposreden nadzor le teh na stojnici.
19. člen
Na sejmu smejo v skladu z določili prejšnjega člena Sejemskega reda prodajati:
- Kmetovalci, ki sami pridelujejo in proizvajajo v okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji,
- Drugi posamezniki, ki opravljajo gospodarsko dejavnost domače obrti, in prodajajo na drobno proizvode lastne dejavnosti,
- Nabiralci gozdnih sadežev, cvetja in zelišč,
- Društva in druge organizacije,
- Posamezniki in organizacije iz Italije, ki imajo primerljiv status z zgoraj naštetimi pogoji.
Vsi zgoraj navedeni morajo pred začetkom sejma enkrat letno upravitelju izročiti kopijo dokumentacije, s katero dokazujejo svoj status in druga potrdila ter dokaze o neoporečnosti svoje dejavnosti.
20. člen.
Mlečne izdelke in druge podobne proizvode, sme prodajalec prodajati le, če ima ob stojnici ustrezno hladilno napravo in če ima za to pridobljeno dovoljenje ustrezne in pooblaščene organizacije oziroma inšpekcijskega organa.
21. člen
Blago se sme prodajati samo iz pokritih stojnic, miz, pultov in takšnih prodajnih mest, ki so dvignjena od tal. Na tla se tudi ne sme zlagati blaga namenjenega neposredno prodaji.
Prodaja iz tal je dovoljena le za izdelke iz večjih kosov lesa, lončenine ali kovine ter večje sadike rastlin v lončeni posodi, košarah in podobno.
Prodaja iz vozila je dovoljena le za tista vozila, ki imajo vgrajeno hladilno zamrzovalne naprave in ta vozila ne smejo biti večja od standardnih kombiniranih vozil (kombiji).
22. člen
Razstavljeno blago mora biti ustrezno označeno in opisano, zraven mora biti navedena še prodajna cena.
Blago mora ustrezati vsem predpisom o kvaliteti in mora biti higiensko neoporečno.
23. člen
Na sejmu ni dovoljeno prodajati in ponujati:
- Ne stekleničene alkoholne in brezalkoholne pijače,
- Nepakirana in ne deklarirana olja in testenine,
- Rastline ali dele rastlin ter zelišča, ki so zaščitene, razen če so gojene v nasadih, kar lastnik dokazuje z dovoljenjem,
- Živali,
- Tehničnih industrijskih predmetov in izdelkov široke uporabe.
Upravljavec sejma bo o vsakem spornem primeru posebej presojal ter si pridržal diskrecijsko pravico odločanja.
24. člen
Upravljavec sejma bo vsakokrat omogočil in organiziral predavanja in izobraževanja z delavnicami za obiskovalce na posamezno temo iz zelišč, pripravkov in njihovi uporabi, zaščiti okolja in rastlinstva, omogočil razstave in spodbujal izobraževanje s prodajo strokovne literature.
Ta dejavnost se bo izvajala po predhodnem javnem obvestilu in načrtu delovanja in upravljanja prireditve Sejem zelišč in dobrot Krasa v Dutovljah s strani Turističnega društva Kras v skladu s tem Sejemskim redom.
VI. NADZOR PRODAJE IN KVALITETE BLAGA
25. člen
Nadzor nad prodajo in kvaliteto blaga opravljajo:
- Pristojne inšpekcije v okviru svojih področij dela
- Organi za notranje zadeve
- Pristojni delavci občinske uprave
26. člen
Upravljavec omogoča, da tako prodajalci kot kupci svoje ugotovitve in pripombe vpisujejo v knjigo pritožb, pripomb in pohval, ki je dostopna v prostorih Turističnega društva Kras, ki so neposredno ob sejmišču.
Knjiga je na vpogled organom nadzora navedenih v prejšnjem 24. členu, poleg tega pa tudi ostalim pravnim in fizičnim osebam, ki za to izrazijo ali imajo upravičen razlog.
VII. VZDRŽEVANJE REDA IN ČISTOČE
27. člen
Prodajalci so dolžni skrbeti za red in čistočo na in ob svoji stojnici oziroma prodajnem mestu in sproti odlagati smeti v vrečke ali kontejnerje za ločeno zbiranje odpadkov.
28. člen
Prodajalci morajo skrbeti za osebno higieno in izgled, da so primerno oblečeni, da niso pod vplivom alkohola, preglasni, nedostojnega vedenja in da ne kršijo javnega reda in miru.
V primeru kršitev opisanih v prejšnjem odstavku, se kršitelja opozori, če to ne zaleže, se obvesti pristojne organe navedene v 24. členu tega sejemskega reda, da ustrezno ukrepajo. Upravitelj začasno ali za trajno prepove takšnemu prodajalcu ponovno prodajo na sejmu.
29. člen
Na sejmu ni dovoljeno:
- Zavijanje blaga v časopisni papir, drug nečist in neprimeren papir ali v neustrezno plastično embalažo,
- Nelojalno in žaljivo obnašanje prodajalcev,
- Pljuvanje po tleh,
- Vožnja s kolesi, mopedi ali podobnimi vozili ter parkiranje,
- Uporaba nežigosanih merilnih uteži in tehtnic,
- Onesnaževanje in poškodovanje inventarja upravitelja ali inventarja, ki ga je upravitelj dobil na posodo od občinske uprave ali podjetja Komunala,
- Samovoljno zasesti prodajni prostor, prestavljati stojnice, mize ipd., dajati prodajno mesto drugemu ali zamenjevati mesta brez vednosti upravitelja,
- Založiti prostore med stojnicami ali dostope do drugih stojnic,
- Vstopati na sejmišče in se zadrževati vidno pod vplivom alkohola,
- Prosjačiti, poležavati, posedati, prekupčevati ali se kako drugače neprimerno vesti in obnašati tako, da se moti in kazi delo prodajalcev, ovira in povzroča zgražanje obiskovalcev in drugih udeležencev ter kvari izgled in vodenje prireditve SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA.
Opisane prepovedi iz gornjega člena zagotavlja in nadzira upravitelj sejma.
VIII. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPRAVLJAVCA
30. člen
Upravljavec prireditve SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA ima naslednje pravice in dolžnosti:
- Skrbeti, da je poslovanje in ureditev sejma v skladu z veljavnimi splošnimi predpisi,
- Organizirano vodi , razporeja in oddaja v najem sejemske površine,
- Skrbi za ustrezno število stojnic in druge opreme,
- Sklepa pogodbe in dogovore s prodajalci na sejmu,
- Nadzira in pregleda ustreznost dokumentacije, ki je potrebna za dovoljeno trgovanje na sejmu, izreka prepoved prodaje tistim prodajalcem, ki nimajo izpolnjenih zahtevanih pogojev,
- Daje v najem sejemske pripomočke in opremo,
- Prazni posode za odpadke,
- Sprejema in zavaruje najdene, pozabljene ali izgubljene predmete in postopa z njimi v skladu z zakonom.
31. člen
Storitve, pristojbine za uporabo miz, stojnic in druge opreme zaračunava upravljavec po ceniku, ki ga prejme od občinske uprave ali podjetja Komunala Sežana.
Cene prodajnih mest se zaračunavajo na podlagi velikosti površine in lege.
Skrbi, da je plačilo za navedene stvari sprotno do konca sejemskega dne. Za plačilo izdaja potrdilo.
IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
32. člen
Ta Sejemski red sprejema Upravni odbor Turističnega društva KRAS, ki tudi skrbi za izvajanje tega reda na prireditvi SEJEM ZELIŠČ IN DOBROT KRASA.
33. člen
Sejemski red velja tudi za morebitne druge sejemske površine, ki bi jih upravitelj pridobil naknadno v uporabo.
34. člen
Predavanja, razstave in drugo izobraževanje se bo izvajalo v prostorih sedeža Turističnega društva KRAS, Dutovlje št. 65, dalje na prostem in tudi v naravi, kjer bodo lahko potekale različne delavnice in prikazi. V primeru večjega zanimanja, bo upravljavec poskrbel za prostore v šoli ali izpeljal program v dveh delih.
Upravljavec lahko udeležencem izobraževanja in obiskovalcem razstav ali delavnic le te zaračuna, če ima z organizacijo le teh določene stroške.
35. člen
Sejemski red upravljavec po sprejemu ali naknadni spremembi na Upravnem odboru Turističnega društva KRAS, javno namesti na vidnem mestu na naslovu Dutovlje 65, v oglaševalni omarici KS Dutovlje.
Sejemski red za prireditev SEJEM ZELIŠČ IN DOBROTE KRASA je dostopen javno v obliki PDF na spletni strani Turističnega društva Kras :
Tržni red za sejem zelišč in dobrot Kraja
36. člen
Ta Sejemski red začne veljati 27. februarja 2009.
Številka: TD-63/2008
Sprejeto s popravki na občnem zboru
Turističnega društva Kras: 27.02.2009
Branko KJUDER
Turistično društvo KRAS
predsednik
Tržni red za sejem zelišč in dobrot Kraja je na voljo tudi v pdf obliki: Tržni red za sejem zelišč in dobrot Kraja